Referent – co warto wymienić w CV?

Wzór CV dla Referenta

W urzędach, izbach państwowych oraz szanujących się firmach prywatnych często możemy spotkać ogłoszenie o naborze na stanowisko referenta. Za stanowiskiem tym kryje się wiele różnych czynności. Można je porównać do obowiązków sekretarki i osobistego asystenta razem wziętych.  Poza tym referent często ma przydzielone dodatkowe zadania. Stanowisko referenta warto wybrać ze względu na możliwości jasnej ścieżki awansu zawodowego. Jeśli nie masz sprecyzowanych planów zawodowych, napisz CV i dostarcz je do pracodawców, którym przyda się referent. Zapraszamy do owocnej lektury!

Wymagania stawiane kandydatom na stanowisko referenta nie są zazwyczaj specjalnie wygórowane. Przeważnie wystarcza wykształcenie na poziomie średnim,, umiejętność obsługi komputera i urządzeń biurowych. Nie warto wpadać w panikę jeśli w ogłoszeniu przeczytamy o konieczności obsługi specjalistycznych programów.

Referent, który nie potrafi zadbać o dobrą prezentację swojego CV, to z całą pewnością kiepski referent. Jeśli zależy ci na pracy w charakterze referenta, to nie możesz sobie pozwolić na to, żeby wysłać pracodawcy CV napisane na przysłowiowym
Referent, który nie potrafi zadbać o dobrą prezentację swojego CV, to z całą pewnością kiepski referent. Jeśli zależy ci na pracy w charakterze referenta, to nie możesz sobie pozwolić na to, żeby wysłać pracodawcy CV napisane na przysłowiowym "kolanie".
Na pewno zostaniesz skierowany na odpowiednie kursy i szkolenia jeśli przejdziesz pomyślnie proces rekrutacyjny. Największe szanse na zatrudnienie mają absolwenci  kierunków humanistycznych, socjologii oraz studenci kierunków zaocznych.

W życiorysie zawodowym warto zaznaczyć takie cechy osobowościowe jak: wysoką kultura osobista, dyspozycyjność i punktualność oraz świetna organizacja czasu i miejsca pracy. Na stanowisku referenta równie często spotykamy kobiety jak i mężczyzn oraz osoby niepełnosprawne; o ile ich zaburzenia umożliwiają samodzielne wykonywanie obowiązków.

Swoje dokumenty aplikacyjne warto złożyć w placówkach państwowych, kancelariach prawniczych oraz agencjach nieruchomości i większych biurach rachunkowych. Średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi ok. 1800 zł w okresie próbnym.

Co powinieneś zawrzeć w Curriculum Vitae, aby właśnie twoja kandydatura urzekła pracodawcę?

  1. Przede wszystkim pamiętaj, że cały czas musisz pilnować oficjalnego stylu dokumentów. Warto dołączyć fotografię jednak i na niej prezentuj oficjalny wygląd.
  2. Wpisujemy tylko aktualne i prawdziwe informacje. Dobrze prezentuje się adres mailowy, w którym widnieje twoje imię i nazwisko. Sprawdź, czy nie pomyliłeś się w numerze telefonu. W przeciwnym razie, pracodawca nie będzie się mógł z tobą skontaktować.
  3. Koniecznie wpisz w CV swoje mocne strony. Dobry referent współpracuje w zespole jak również efektywnie wykonuje zadania samodzielnie. Ma poczucie humoru, jest uprzejmy i konsekwentny w kontakcie z klientami. Zwiększysz swoje szanse jeśli wpiszesz ambicję oraz gotowość do podnoszenia swoich kwalifikacji przyczyniających się do rozwoju firmy
  4. Rubrykę umiejętności dodatkowych dobrze uzupełnić w prawo jazdy kat. B, poziom znajomości języków obcych oraz znajomość obowiązujących przepisów prawnych.
  5. Nie zapomnij o wpisaniu w stopce dokumentu klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.
  6. Zanim wydrukujesz dokumenty aplikacyjne, popraw ewentualne błędy, sprawdź aktualność danych osobowych. Prawdziwość zawartych w nich danych potwierdzisz własnoręcznym podpisem.

Jeśli wszystko gotowe, dostarcz dokumenty pracodawcy. Uwierz w siebie, a  wszystko pójdzie po twojej myśli.