Jak powinno wyglądać CV Redaktora?

Wzór CV dla Redaktora

Jednym z najciekawszych a zarazem najbardziej wymagających zawodów w branży wydawniczej jest stanowisko redaktora. To na nim właśnie spoczywa odpowiedzialność na treść i wygląd publikacji (najczęściej czasopisma).  Jeżeli czujesz w sobie pokłady siły do pozyskiwania ciekawych i poprawnych merytorycznie artykułów oraz takich również dziennikarzy i publicystów, zacznij od napisania Curriculum Vitae, które jest pierwszym krokiem do pozyskania zatrudnienia. Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, który ułatwi ci to zadanie. Do dzieła!

Jednym w z kluczowych wymagań stawianych redaktorowi jest posiadanie wykształcenia wyższego na kierunku dziennikarstwo, filozofia filologia polska lub branżowym: medycznym, politycznym, prawnym czy technicznym.

"Jak cię widzą, tak cię piszą" - nie pozwól, żeby pierwsze wrażenie, jakie zrobi twoje CV nasuwała negatywne skojarzenia na temat twojej osoby. Schludne i bezbłędne CV to domena osób dokładnych i zdolnych do poświęceń, więc dlaczego by nie wysłać takiego Curriculum Vitae?
Wykształcenie powinno iść w parze w doświadczeniem zawodowym, gdyż tylko ono może uczynić z ciebie mistrza w swoim rzemiośle. Niezwykle ważna jest poprawne posługiwanie się polszczyzną w mowie i piśmie, znajomość języków obcych oraz bardzo dobra obsługa komputera z naciskiem na pakiet Microsoft Office. Koniecznie zaznacz także w CV znajomość etapów procesu wydawniczego oraz prawa autorskiego i prasowego.

Wśród szczególnie przydatnych redaktorowi cech, dobrze jeżeli jesteś komunikatywny, chorobliwie wręcz spostrzegawczy, posiadasz zdolności kierownicze i organizatorskie oraz potrafisz się skoncentrować w nawet najtrudniejszych warunkach. Warto wiedzieć, że aplikujesz na stanowisko samodzielne, jednak za całość pracy niekiedy również kolegów dziennikarzy odpowiadasz przed wydawcą i musisz uwzględniać jego sugestie i priorytety.

Swoje obowiązki możesz wykonywać zarówno w wydawnictwie czy redakcji jak i w ramach pracy zdalnej z własnego domu. Na stanowisku dyrektora widujemy kobiety, mężczyzn oraz osoby niepełnosprawne ruchowo w różnym przedziale wiekowym. Spodziewaj się zarobków z przedziału 2000 zł – 8000 zł oraz dodatkowych beneficjów.

Nie jest dla ciebie tajemnica, że Curriculum Vitae jest dokumentem oficjalnym i w takim właśnie powinno być utrzymane stylu. Potraktuj je jako twoją wizytówkę i pamiętaj o kilku istotnych kwestiach.

  1. Zadbaj o przejrzystość i estetyczny wygląd tekstu. Wybierz jeden rodzaj czcionki i wyjustuj tekst.
  2. Wpisuj tylko prawdziwe i aktualne informacje. Sprawdź, czy podajesz dobry adres mailowy oraz numer telefonu.
  3. Warto dołączyć fotografię, jednak nie wykorzystuj najlepszych nawet ujęć z imprez czy wakacji. Dołącz zdjęcie wykonane przy okazji wymiany dokumentów.
  4. Zarówno wykształcenie jak i doświadczenie zawodowe wpisujemy w kolejności odwrotnie chronologicznej. Nie zapomnij o praktykach studenckich i ciekawych stażach. To ważne nie tylko w przypadku świeżo upieczonych absolwentów.
  5. W CV wpisujemy swoje mocne strony. Pamiętaj, że dobry redaktor jest punktualny, precyzyjny i można polegać na jego słowie. Ma dobrze rozwinięte myślenie analityczne i świetnie dysponuje czasem, który posiada.
  6. Dołącz zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz popraw błędy przed wydrukowaniem.

Zastosuj się do naszych wskazówek, a wszystko na pewno pójdzie po twojej myśli. Powodzenia!